Elöljáróban két dolgot szeretnék leszögezni.
Először is: jó színésznek tartom, és sok, általa megtestesített karaktert kedveltem/kedvelek. Igaz, ez utóbbiak jó része a 80-as, 90-es években forgatott filmjeire jellemzők (Top Gun, Esőember, Egy becsületbeli ügy). A pályafutása második felére eső alakításai, amelyekben túlsúlyossá vált az akcióhős szerep, számomra már nem annyira érdekesek.
Másodszor: Láttam a filmet. Még azt sem mondanám, hogy nem teszett. De azóta is olvastam, olvasok Child-könyveket, és képzeletemben továbbra sem Tom Cruise alakja foglalja el a Jack Reacher-képet…
Jack Reacher alakja már rég a mozivászonra kívánkozott, és hogy ez korábban nem történt meg, nagyban köszönhető annak, hogy még az ezerarcú Hollywoodban sem (volt könnyű?) találni egy olyan színészt, aki ennek a karakternek megfelelt volna: közel két méter magas, jó felépítésű – ilyen azért van egy pár – egyúttal azonban az arcát elnézve is hihető, hogy egy eszes, jó logikával megáldott férfi. (És hogy mindezek tetejébe még világító kék szeme is legyen…)
Nos, Tom Cruise az akcióhős és az éles elmével megáldott nyomozó szerepének mindenképpen megfelel, ám Reacher egyik, ha nem „a” legfontosabb ismertetőjegyének nem. Közismert, hogy a színész nem kifejezetten egy kosárlabdázó center alkat. A jégkék tekintetről és a szalmaszőke hajról már ne is beszéljünk.
A Reacher-regények rajongóinak ilyen szempontból csalódás lehet a film, aki viszont nem ismeri a könyveket, annak mindegy, és egy valóban szórakoztató filmet kap a mozijegyért cserébe. Ezt igazolták vissza a pénzügyi adatok is, hiszen a legjobban kereső hollywoodi színész-producer (és társai) 60 milliós befektetésére 3,5-szer annyi bevétel jött. (És még csordogálhat némi tejbe aprítanivaló, hiszen májustól kapható a film DVD-n.)
Azzal azért tisztában kell lenni, hogy a méretbeli kompromisszummal maga Lee Child is megbékélt. Ha ugyan realista szemmel nézve nem maga kereste azt, hogy végre mozikba kerülhessen teremtménye. Az író okosan megjegyezte: „Reacher méretbeli adottságai a könyvekben a megállíthatatlan erejének metafórája, amit Cruise a maga módján jelenít meg.” Egy további gyöngyszem pedig: „Talán más színésszel meglett volna a magasság 100%-ig, de Reacher karaktere csak 90%-ban. Tom 100%-ban hozza Reachert, mégha csak 90%-ig a magasságot.” És még az is lehet, hogy igaza van. Végső soron senki sem ismeri annyira a saját hősét, mint ő maga…
A forgatás 2011 őszén kezdődött, amikor Tom Cruise 49 éves volt. És ha real time-ban számoljuk a könyvek kiadási idejét Reacher életkorához (kivéve: The Enemy, The Affair), akkor a One Shot-ban (Csak egy lövés), amely alapján a forgatókönyv készült, a főhős 45 éves. Tom Cruise jól tartja magát, tehát még a kor is stimmel.
Külön kiemelendő, és ezt a film készítői nem győzik hangsúlyozni, hogy az autós üldözéses jelenetek kivétel nélkül a színésszel készültek, kaszkadőr nélkül (!). Egy újabb jó pont Tom Cruise-nak, és talán egy újabb nyomós érv arra, hogy magasság ide vagy oda, mégiscsak ő volt a legjobb választás Jack Reacher megformálására.
Segítségül néhány információ: a Mátrix-filmek és a Féktelenül-hőse 186 cm, nem kék szemű, legfeljebb Reacher hobó életformáját hozná hitelesen, kifejezett nyomozói vénájáról még nem ismerjük. Ha már világító szem, kigyúrt nőideál kell, aki értelmes fickó benyomását is tudná kelteni, szóba jöhetne a 188 cm-es Gerard Butler, vagy világító szem nélkül a mindössze 183 cm-es Christian Bale. A külcsín alapján a legtökéletesebben passzoló színész azonban nem más, mint Dolph Lundgren! 196 cm-es magasság, jégkék tekintet, szalmaszőke haj, kisportolt alkat. 1957-es születésű, Reacherrel szinte egyidős, ami miatt azonban forgatásokra, főleg korábbi sztorik megfilmesítésére talán már kicsit túlkoros. Pedig kyokushin karatéban szerzett Eb-aranyai, kötelező sorkatonai szolgálata a svéd tengerészgyalogságnál, sőt ha már az értelmet keressük, vegyészmérnöki diplomája mind-mind predesztinálná a szerepre…
2010-ben egyébként a Random House kiadó rendezett egy nemzetközi Jack Reacher-hasonmás versenyt, amelyet az ausztrál Duncan Munro nyert meg. Ismerős a név? Nem csoda! Lee Child ugyanis ezt a nevet adta Reacher kollégájának The Affair (Az ügy) című regényében. És hogy milyen is ez az igazi Duncan Munro? Magas, szőke, kékszemű, kisportolt. És szó mi szó, még értelmesnek is tűnik. Azaz tökéletes Jack Reacher hasonmás!
by Ortega