Ha röviden szeretnénk válaszolni a kérdésre, nem más, mint a brit bestselleríró Lee Child sikerregényeinek főhőse.
Jack – no middle name – Reacher
született: Berlin (Nyugat), 1960. október 29.
magasság: 195 cm
testsúly: 100-113 kg között ingadozik
hajszín: szalmaszőke
szeme: jégkék
Mindezek alapján kétség sem férhet hozzá: az író irodalmi énjéről van szó. Mellesleg Lee Child (igazi nevén Jim Grant) is október 29-én született, csak éppen 1954-ben.
Reacher egy francia háborús hős anya és egy amerikai katonatiszt apa második fiaként jött világra apja akkori szolgálati helyén. A gyakori áthelyezéseknek köszönhetően beutazta a fél világot – 9 éves koráig nem is járt az Egyesült Államokban, aztán felnőve ő is a fegyveres erőknél kötött ki katonai nyomozóként, és a világcsavargás folytatódott. Egészen 1997-ig…
Édesanyja halála előtt arra kérte, ha már úgyis mindig tudja, mi a helyes, tegye is azt. (The Enemy) Reacher – mert még a saját családja és nagy szerelme Jodie Garber sem Jacknek, hanem Reachernek szólította – pedig e szerint cselekedett 1997-ben is. (The Affair) A hadsereg viszont köszönte szépen, és útilaput kötött a lábára.
“Harminchat éves voltam, egy olyan ország polgára, amelyből alig láttam valamit, és amely tele van helyekkel, ahová elmehetek, és dolgokkal, amelyeket megtehetek.” (The Affair)
Így kezdődik a számunkra ismert Jack Reacher hobó-léte és a sokszor céltalan bolyongása a kontinensnyi országban, melynek során megoldatlan rejtélyekbe és veszélyes kalandokba keveredik. Első útja Margrave-be (Georgia) vezet, ahol egy fekete zenész legenda emlékén túl sok furcsa dologra lel. Ez a Killing Floor (Elvarázsolt dollárok/Vágóhíd magyarul), az első regény, amely világhírűvé tette az írót és hősét egyaránt.
Mit kell tudni róla? Stoppol vagy buszozik, motelekben száll meg. Ha elhasználódik a ruhája, mosás helyett kidobja és újat vesz. A nők imádják, a rosszfiúk kevésbé. Mindig a jók és gyengék oldalára áll, hogy a végén az igazság(osság) győzzön. Verekedésben legyőzhetetlen, a hadseregben is híresen jó céllövőnek számított, intuitív és logikai készségei pedig a legrejtélyesebb ügyek megoldására is képessé teszik.
Izgalmas kalandjai során megismerhetjük az Egyesült Államok számos szegletét és társadalmának szinte minden rétegét. Az eddig megjelent 17 regény többsége 1997 óta napjainkig követi nyomon Reacher útját, de két alkalommal (The Enemy, The Affair) a múltba is visszatérünk, hogy katonai nyomozói ügyködését is figyelemmel követhessük.
A név eredete is vicces. Lee Child hosszú tévés karrier után került az utcára, ami az ő esetében nem a depresszió, hanem új lehetőségek felé nyitotta meg az utat. Úgy döntött, belevág a regényírásba. Egy alkalommal feleségével egy szupermarketben vásárolgatott, amikor is egy idősebb hölgy megkérte, hogy vegyen le neki a magasan fekvő polcról egy terméket. Az író, mint már utaltam rá, meglehetősen magas, közel kétméteres, így az apró szívesség nem jelenthetett számára problémát. (Az angol ‘reach’ ige átnyújt, odaad, illetve ér, elér szavakkal fordítható magyarra. A ‘reacher’ ebből képzett főnév. ) Erre a felesége megjegyezte: “Ha nem jön be ez az írósdi dolog, még mindig jó lehetsz áruházi reachernek…”
by Ortega